Tvoř a hraj si! Překvapení týdne

To si takhle jednoho krásného dne ráno ležíte v posteli a vymýšlíte, co budete s dětmi dnes dělat. Po konzultaci s předpovědí počasí zavrhnete všechny venkovní aktivity, protože na les a potok nemáte energii, a kdekoli jinde byste se uvařili. A pak vám najednou probleskne hlavou vzpomínka, že jste někde zahlédli zajímavou výstavu v Muzeu v Říčanech.

O dvě hodiny později už sedíte s dětmi ve vlaku a přemýšlíte, co podniknete v Říčanech, jestli ta výstava nebude dost dobrá.

A pak tam vejdete a vaše děti hned od pokladny spatří ráj. Podezírám je, že na autíčka mají speciální radar a vycítí je i přes zeď.

Tvoř a hraj si!

Říčanské muzeum je vlastně takový malý domeček s pár místnostmi, ale aktuální výstava Tvoř a hraj si! je prostě skvělá. Základní myšlenkou je, že dříve děti nepotřebovali hromady vychytaných hraček, vystačili si s tím, co našli doma, na dvorku… Nebo prostě pracovali s rodiči. A tato výstava vám chce ukázat, že děti se nezměnily. I dnes si vystačí s tím, co mají po ruce.

Odpad nebo hračka?

V první místnosti autorky připravily pro děti hračky vyrobené z krabic, roliček od toaletního papíru, špachtlí, látek nebo třeba dřeva na podpal. Prostě z věcí, které buď doma běžně máte (a rozčilujete se, že už je zase potřeba dojít s tříděným odpadem do popelnice) nebo co za pár korun pořídíte.

Starší trpaslík (tříletý) si na první pohled zamiloval autodráhu z kartonu a roliček od toaletního papíru. K narozeninám dostal od babičky to samé v „moderním“ pojetí. Přesto jsme zde strávili tři hodiny. Pravda, občas přerušované pouštěním autíček tunelem, ale vždy byl rychlý návrat k autodráze.

Mladšího trpaslíka (ročního) pak neuvěřitelně nadchly dvě velké krabice z Ikea (Samla) přetvořené v kuchyňku. Nejoblíbenější byly plotýnky vyrobené ze starých CD.  Výroba je až trapně jednoduchá: do víka krabice vyříznete otvor tak akorát na vyřazenou nerozbitnou mísu (okraj pro jistotu přelepíte páskou nebo zabrousíte), přikryjete krabici, vložíte mísu a máte pracovní plochu s dřezem. Na výrobu vařiče použijete druhou krabici, na jejíž víko nalepíte vyřazená CD. Použít můžete oboustrannou lepící pásku, tavnou pistoli… A krabice samotná pak poslouží jako úložiště na všechno potřebné kuchyňské vybavení.

Inspirace, kam se podíváš

Kromě reálných výrobků, které si můžete s dětmi jednoduše připravit doma, si tu můžete prohlédnout i další inspiraci na „nástěnce“. Na jedné straně máte nápady, co koupit dětem v hračkářství, na druhé straně k tomu máte „hand&home made“ alternativy. Největším překvapením pro mě byla stavebnice z bukového dřeva. Špalíčky byly super. Jako na potvoru tato fotka nevyšla ani jedna. Na facebooku je ale k dispozici záznam živého vysílání.

V této místnosti kluci vydrželi s přestávkou na svačinu skoro tři hodiny. Pak se mi je podařilo nalákat k nakouknutí do místnosti druhé. Zpětně jsem byla ráda, že jsme v první byli tak dlouho a sem šli až chvíli před zavíráním muzea.

Kutilský ráj

Oba kluky sice na první pohled zaujala ohrádka s různými hračkami pro malé děti, ale mám pocit, že to bylo proto, že odtud měli dobrý rozhled po celé místnosti a nerušený výhled na pracovní pong vybavený reálným nářadím a dřevem. Mohli tak jednoznačně a bezpečně určit své stanoviště na zbytek otevírací doby muzea. Prvních 5 minut jsem uhrála na svorky a svěrák, ale pak už bylo „fáááákt moc nutné“ sáhnout po nějakém dalším nářadí.

Skvělá příležitost pro maminku, aby se předvedla jako kutilský antitalent. Zatloukání hřebíků šlo dost těžko. Ono přidržet hřebík tříleťákovi s kladivem a u toho udržet prstíky jednoleťáka v bezpečné vzdálenosti od kladiva, je docela výzva. Tak jsem jako bezpečný nástroj vyhodnotila bateriovou vrtačku. Nápad dobrý až na jeden malý detail: nemám nejmenší tušení, jak nasadit vrták. Naštěstí mladík v pokladně byl zkušenář a vrták nejen nasadil, ale poskytl i skvělou instruktáž. Takže vrtání nakonec proběhlo.

Výstava pokračuje i venku, kde je dětem k dispozici reálné auto na hraní a zkoumání. To nás čeká příště. Muzeum má ve všední dny otevřeno „jen“ 4 hodiny.

Komu tedy návštěvu doporučit? Všem. Už těhotné maminky tam najdou mraky inspirace, jak vyrobit miminku první hračky podle svých představ, jednoduše a levně. Malé děti si vyhrají v místnosti s hračkami, větší děti v truhlářství nebo při ručních pracích, stejně tak rodiče i prarodiče. Obzvlášť pokud bydlíte v paneláku, tak se k tak skvěle vybavené dílně možná jednoduše nedostanete.

Shrnutí praktických informací:

 • Muzeum je v Říčanech cca 10 minut chůze od vlaku, do Říčan se z hlavního nádraží dostanete za půl hodiny.
 • Pokud pojedete autem, můžete zkusit zaparkovat v blízkosti muzea (nemám vyzkoušeno a ani jsem nestihla koukat po značkách, zda to lze) nebo zaparkovat na parkovišti v ulici Olivova – velké neplacené parkoviště. S jiným parkováním nemám zkušenosti, parkuji vždy tady. Je to jistota, Říčany nejsou tak velké a pohyb mi jen prospěje. Budu ráda, když další možnosti parkování doplníte do komentářů.
 • Výstava trvá až do 19.8.2018.
 • Otevírací doba: pondělí – čtvrtek: 14-18, sobota 10-18, neděle 13-18V pátek je zavřeno. Skvělý nápad kam vyrazit v pondělí, když většina ostatních institucí má zavřeno.
 • Uvaří vám tu „preso“ nebo čaj, ale svačinu si přineste vlastní. V Říčanech je spousta restaurací, kam zajít na oběd. Já mám nejraději Café&Bistro Na Fialce kousek od vlakového nádraží (zvládají bezlepkové jídlo i bezkofeionové sojóvé latté) nebo Chococafé Fabrique na Masarykově náměstí (vegetariánské jídlo, obvykle alespoň jedna varianta bezlepková, vynikající káva, jen si nepamatuji, jestli i bezlaktózová).
 • Mají bezbariérový vstup zadním vchodem. Já kočárek nechala stát u pokladny, nebyl to problém. Odhaduji, že projede i dvoukočár, ale pohyb s ním uvnitř bude komplikovanější.
 • Vstupné je 60,- Kč za dospělého, 30,- Kč za děti od 3 let. Aktuálně lze koupit i vstupenku na Slevomatu.
 • Oficiální stránky: http://www.ricany.cz/org/muzeum/pro-verejnost/vystavy/aktualni

Přeji vám krásný zážitek ze společného tvoření a zkoumání.

Miluji výlety a smysluplně strávený čas s dětmi. Díky mým tipům mohou být i Vaše dny barevnější, cesty autem veselejší a výlety s dětmi zábavnější. Také jsem napsala průvodce pro rodiče s malými dětmi Mámin průvodce okolím Lipna, tátové vítáni s bonusovým e-bookem Dítě v autě? V pohodě a s přehledem! Celý můj příběh si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Inspirace pro Vás
 • Inspirujte se na Facebooku
 • Nejnovější příspěvky