Děti na Lipně: nekončící zábava

Přiznám se vám bez mučení. Miluji babí léto na Lipně. Když se ráno probudíte a musíte se zachumlat do měkké mikiny. U snídaně pozorujete sluníčko, jak nabírá na síle, takže po snídani tu mikinu zase schováváte a užíváte si krásného mírného léta. Protože je po prázdninách, je všude také méně lidí a front. A vzhledem k tomu, že nejsem “člověk koupací“, ani mi nevadí klesající teplota vody.

Aktivit, kterým se můžete kolem Lipna věnovat, je bezpočet. Dokud jsme byli bezdětní, užívali jsme si katamarány. Za předpokladu, že vítr nefoukal ani málo ani moc. Jestli máte rádi trochu adrenalinu a klid na vodě, rozhodně to zkuste. Katamarán je hodně stabilní plavidlo, tak vás nebude děsit velké naklánění lodi jako na plachetnici.

Pokročilí si mohou zapůjčit si i plachetnici. To už může být docela adrenalin. My si užili i silný vítr a rychlost. Na můj vkus už dost silný zážitek. Sice jsem na moři zažila větší vlny, vítr a rychlost, ale s profesionálním  kapitánem.

Lipno je ovšem mimo jiné i rájem pro děti. Od miminek až pro ty v dospělém těle.

Na procházku s miminem

Míst pro procházku najdete dost a dost. Pokud máte “kočárkové” miminko, je výbornou volbou cyklostezka podél Lipna. Vypravit se také můžete na procházku u rybníku Olšina nebo podél Schwarzenberského plavebního kanálu u Jeleních vrchů. Všude narazíte na pohodlné cesty. Plavební kanál je v lese, takže ve vedrech se zde i příjemně ochladíte. U rybníku Olšina můžete navštívit i historickou rybářskou baštu s expozicí o rybářství a Šumavě.

Turistika pro malé nožičky

Okolí Lipna nabízí dostatek cílů i pro budování lásky k turistice už od prvních krůčků. Skvělým cílem pro malé turisty je Jezerní vyhlídka u Horní Plané, kam děti zvládnou vycupitat velmi brzy. Můj trpaslík tam vycupital ve dvou letech.

Cesta je krátká, mezi poli a pastvinami, na rozhlednu vede jen pár schodů, ale výhledy jsou krásné. Ideální adept na první rozhlednu zdolanou skutečně vlastníma nohama.

Lásku k hradům zase můžete pěstovat u Vítkova hrádku. Cesta k hradu není příliš dlouhá, ale je plná kamenů, po kterých je možné lézt, skákat z jednoho na druhý, přenášet je… v borůvkové sezóně se můžete osvěžit i borůvkami, které rostou u cesty… Kočárek ale s sebou neberte.

Jako bonusový zážitek můžete využít přívozu Horní Planá – Bližší Lhota, pokud budete ubytováni na druhé straně Lipna.

Vyřádit se

Potřebujete vypustit smečku dětí na uzavřeném prostoru a večer naložit do auta spokojené, unavené a špinavé děti? Vyzkoušejte Království lesa. Uzavřený areál, kde si na své přijdou malí i velcí. Celý areál se nachází v přírodě, hezky na čerstvém vzduchu. Je plný nejrůznějších atrakcí, většinou inspirovaných přírodou. Malé děti zde zaujme třeba velké pískoviště, megatrampolína, krmení koz… Větší si užijí bosou stezku, lanové prolézačky… V okolí naleznete navíc mnohem více aktivit. To kdyby vám náhodou zbyly síly.

Nejhorší společník: hlad

Restaurací je v okolí Lipna dost a dobrou zprávou je, že bezlepkáři (i další dietáři) mají výběr stále větší a obsluha i kuchaři jsou většinou informovaní a ochotní. Moje tipy, kde nám chutnalo (nejen bezlepkově):

Rybí restaurace Hůrka – široko daleko vyhlášená restaurace specializovaná na ryby, ale v nabídce je i několik jídel bez ryb. Svůj pobyt můžete navíc obohatit o zážitek: ulovit si vlastní oběd. To jsme zatím nevyzkoušeli, ale jestli do toho půjdete, dejte vědět dojmy.

Samoobslužná restaurace u lanovky v Lipně nad Vltavou – i když v nabídce aktuálně žádné bezlepkové jídlo neměli, nikdy nebyl problém vyměnit přílohu nebo jídlo jinak nakombinovat.

Restaurace u Kohoutů v Horní Plané – najdete ji hned na rohu náměstí v Horní Plané, takže ji nemůžete při průjezdu městem minout.

A jeden tip navíc (především pro bezlepkáře): v Horní Plané i v Lipně nad Vltavou jsou samoobsluhy COOP s vynikající nabídkou bezlepkových potravin.

 

Přeji vám, ať se vám výlet na Lipno líbí a užijete si ho na maximum.

 

Poznámka pod čarou: pokud nechcete trávit čas googlením a dohledáváním informací, napsala jsem pro vás e-book Mámin průvodce okolím Lipna, tátové vítáni,  kde najdete vše potřebné na jednom místě. Ukázku z něj – 12 stran s popisem tří míst vám pošlu jako dárek při registraci do e-mailového klubu. (Jojo, 12 stran na 3 místa. Popisy jsou detailní a obsahují vše, co byste mohli potřebovat vědět, třeba otevírací doba, vstupné, jak se dostat na místo, kde zaparkovat, na co si dát pozor, kde se najíst…)

Kromě ukázky z průvodce vám pak neunikne ani jeden článek na blogu (registrace je zdarma a k ničemu vás nezavazuje, v každém mailu je odhlašovací tlačítko).

Miluji výlety a smysluplně strávený čas s dětmi. Díky mým tipům mohou být i Vaše dny barevnější, cesty autem veselejší a výlety s dětmi zábavnější. Také jsem napsala průvodce pro rodiče s malými dětmi Mámin průvodce okolím Lipna, tátové vítáni s bonusovým e-bookem Dítě v autě? V pohodě a s přehledem! Celý můj příběh si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Inspirace pro Vás
  • Inspirujte se na Facebooku
  • Nejnovější příspěvky