Pomóc, moje dítě kolabuje!

Tak přesně touhle větou končila jedna naše návštěva v ZOO před skoro dvěma lety. Po ráně do hlavy na prolézačce mi během pláče omdlel v náručí tehdy 18timěsíční syn.

S blížícím se létem začíná doba dovolených a prázdnin a taky většího cestování. I z toho důvodu jsem moc ráda, že jsem si mohla o první pomoci u dětí povídat s člověkem nadmíru povolaným: Lenkou Havrdovou, DiS (Dipl. specialista v oboru intenzivní péče).

Lenka je zdravotní sestra pro anesteziologickou a resuscitační péči, svou praxi získala ve Fakultní nemocnici, kde pracovala na jednotce intenzivní péče, a následně na úrazové ambulanci a operačním sále dětské chirurgie. Oprávnění k výkonu lektora první pomoci získala rekvalifikačním kurzem „Člen první pomoci“, vedeným lékaři zdravotnické záchranné služby. V akutní medicíně se dále vzdělává a občas doprovází děti na letních soustředěních jako zdravotník. Je také maminkou dvou holčiček. Zároveň je i lektorkou a autorkou prvního videokurzu První pomoc pro děti.

Lenko, jak ses vlastně dostala k první pomoci?

Jsem profesionální zdravotník a mou specializací byla úrazová chirurgie dětí, kde jsem pracovala na ambulanci a operačním sále. Z toho důvodu se mě také kamarádky a příbuzní často ptají na věci kolem zdraví a úrazů svých ratolestí. Když jsem odcházela z Prahy za svým manželem do Jizerských hor, přemýšlela jsem, co budu dělat. Objevila jsem na internetu možnost stát se lektorem první pomoci a tak jsem neváhala a udělala si rekvalifikační kurz. Jsem tak trochu „pódiový typ“ a tak mě přednášení první pomoci moc baví. Navíc mám radost, že můžu poradit, uklidnit a předat svoje zkušenosti i ostatním.

Pojďme se podívat na jednotlivé věkové kategorie. Co v létě nejvíce hrozí miminkům?

U miminek je největší nebezpečí přehřátí organismu, které může mít až fatální následky. Jako maminka vím, že je někdy hodně těžké miminko správně obléci, ale zvláště v období horka je nutné, aby miminko mělo kolem sebe stále čerstvý vzduch, který může volně proudit. Je obrovskou chybou, a stále to vídám u některých maminek, zakrývání kočárků látkovou plenou. Teplota v zakryté boudě kočárku rychle stoupá a miminko se přehřívá. Na zakrytí prosti sluníčku proto doporučuji speciální UV clony, které se dají volně koupit. Ideální je také zajistit čerstvý vzduch v ložnici, kde miminko spí. Pokud chcete vědět, jak se vaše miminko cítí, zda se nepřehřívá, sáhněte mu na zádíčka mezi lopatky. Je-li tam zpocené, je mu horko.

A co větší děti – třeba školkové či první stupeň?

U větších dětí už můžeme očekávat úrazy, které se stanou při hře či nějakém sportu. Nejčastější úrazy, které jsem vídala na dětské chirurgii, jsou vyvrknuté kotníky z koloběžek, úrazy z trampolíny a kolečkových bruslí. Převážně jsou to zlomeniny horních končetin a pády na hlavu.

V tomto věku se nevyhneme ani drobným odřeninám či tržným rankám. V horkém počasí bychom neměli zapomínat na úpal či úžeh a opravdu děti chránit a dostatečně zásobit vodou.

Na co bych ale zvláště ráda upozornila jsou ošklivé popáleniny od zahradního grilu a pády do nezakrytých bazénů, které mohou často skončit obrovskou tragédií.

U dospívajících pak budou už asi převažovat úrazy z frajeřinek, že?

Přesně tak. V dnešní době tabletů, mobilů a jiných IT vymožeností je tahle věková skupina už trošku klidnější a naopak je někdy musíme doslova vyhnat ven. Pokud už ale venku jsou, často přeceňují svoje síly nebo napodobují své počítačové hrdiny. Takže jsou to většinou pády na skateboardu, in-line bruslích a kolech a to samozřejmě bez ochranných pomůcek. I když to nemůžeme nazvat přímo úrazem, tak tahle věková skupina nám občas nachystá i nemilé překvapení v podobě alkoholového opojení a s tím spojenými akutními stavy.

Blíží se léto a toto je blog především o výletování s dětmi, co určitě nezapomenout zabalit s sebou na dovolenou?

Já na svých kurzech doporučuji zakoupit jednu autolékárničku jako cestovní. V ní totiž najdete spoustu obvazového materiálu. Lékárničku už stačí jen doplnit dezinfekcí (doporučuji Betadine – nepálí), pinzetu na klíšťata, pinzetu na třísky, teploměr a jeden čistý zubní kartáček na odstranění nečistot z odřeniny (třeba při pádu na kole, kdy je potřeba odstranit písek a škváru z rány). Léky už si každý doplní dle vlastní potřeby, ale v té naší rozhodně najdete Fenistil na štípance.

Mezi „letní hrozby“ podle mě ještě patří voda – zahradní bazény, koupaliště, moře. Poslední dobou jsem zaznamenala množící se dotazy typu „Co 2/3/4 letému dítěti do bazénu, aby se neutopilo?“ A tyto dotazy ještě podporují výrobci některých „zaručených pomůcek“. Co bys vzkázala rodičům, kteří uvažují o koupi nějaké vodní pomůcky?

Tak na tohle mám jen jednu odpověď. Ať už koupíte cokoliv, NIKDY nenechávejte vaše dítě bez dozoru ani na jedinou minutu! I spolehlivá pomůcka se může pokazit a vy si to budete vyčítat celý život.

V kritické chvíli si mozek snáze vybaví jednoduché poučky a věty. Jaké tři věty by si měli rodiče, a nejen oni, vštípit do paměti pro případ nehody nebo úrazu?

1) Přivolej si pomoc!

2) Vždy jako první hledej a zastav tepenné krvácení.

3) Při zástavě oběhu a dýchání není nutné dýchat, ale především je důležité masírovat srdce a to okamžitě.

 

Moc Lence děkuji za její čas a ochotu sdílet se mnou některé postřehy o první pomoci. Téma je tak obsáhlé, že bychom si o něm povídat – a vy číst – několik hodin a stále bychom nebyli u konce. Význam kurzů první pomoci poznáte až v okamžiku, kdy ji potřebujete. Pak platí otřepaná fráze „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti„.

Pokud se o první pomoci chcete dozvědět více, můžete absolvovat videokurz přímo u Lenkyhttp://mamain.cz/kurz/prvni-pomoc-pro-deti/.

Lenka v rozhovoru také zmiňovala UV clonu na kočárek. O této cloně má Lenka natočené krátké video.

 

Přeji Vám, ať jsou Vaše výlety pohodové a první pomoc potřebujete jen na tom pomyslném“cvičišti“.

PS: Jestli Vás zajímá, jak to tehdy dopadlo u nás, tak dobře. Trpaslíka jsme vzkřísili a pečlivě sledovali. Vše proběhlo bez následků. Možná jsem měla větší následky já než on. A od té doby taky mnohem více oceňuji význam toho cvičiště. Ve zlomku okamžiku se totiž musíte vyrovnat se spoustou emocí a stresu a začít jednat.

Miluji výlety a smysluplně strávený čas s dětmi. Díky mým tipům mohou být i Vaše dny barevnější, cesty autem veselejší a výlety s dětmi zábavnější. Také jsem napsala průvodce pro rodiče s malými dětmi Mámin průvodce okolím Lipna, tátové vítáni s bonusovým e-bookem Dítě v autě? V pohodě a s přehledem! Celý můj příběh si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Inspirace pro Vás
  • Inspirujte se na Facebooku
  • Nejnovější příspěvky