Parní vláčky, magický Oybin a ještě něco navíc pro děti i dospělé

Málokteré místo mě nadchne tak, abych se tam vrátila téměř okamžitě. V případě německého Oybinu by se snad dalo mluvit o tom, že si Vesmír opravdu moc přál, abych tam dorazila. První cesta by se dala označit jako “vnadící” – uděláme dobrou reklamu a ona dorazí ještě jednou a s posilou.

První cesta byla absolutně neplánovaná. Nápad vyrazit do Žitavy vznikl ve čtvrtek u snídaně a po obědě už jsme seděli v autě a vezli kamarádků domů do Žitavy. Nápad vyrazit parním vláčkem k Oybinu vznikl v pátek ráno u snídaně.  50 minut před odjezdem vlaku. Štěstí, že jsme bydleli blízko nádraží.

Parní vlak, jídelní vůz, dětské hřiště, zmrzlina. Potřebují děti ke spokojenému výletu něco víc?

A nápad to byl rozhodně skvělý. Užili jsme si cestu vlakem s parní mašinou, strávili několik hodin na obrovském dětském hřišti, pozorovali připojování parní mašiny k vagónům i doplňování vody mašince. Jen výstup na vrchol k hradu a klášteru jsem vzdala – dvě děti, jedna tříkolka a ruka v sádře se mi nezdály jako vhodné okolností  k vrcholovému výstupu.

Malý problémek nastal při cestě zpět – vlak jaksi nejel.  Porovnáním nových letáků jsme zjistili, že dnes není první den hlavní sezóny, ale poslední den vedlejší sezóny. Holt vloni se začínalo o den dřív. Co teď? Jedno dítě unavené, druhé téměř spící (a žádné nosítko ani kočár po ruce).

Parní mašinka

Čas pro improvizaci.

Žitavská úzkokolejka obsluhuje tři trasy: Žitava – Oybin, Žitava – Jonsdorf a Oybin – Jonsdorf. Pro letošní rok už jsou jízdní řády přehlednější. Dalo se tedy doufat, že se budeme moci pořádně projet vlakem a nepřesedat. Pojedeme z Oybinu do Jonsdorfu, zpátky do Oybinu  a pak do Žitavy. Mladší dítko se vyspí, starší nějak zabavím.

Poslední den vedlejší sezony, navíc pátek, má i své výhody: nikde nejsou davy a zaměstnanci vlaku na vás mají čas. Takže my v jídelním voze narazili na milou Češku, čímž se vyřešilo hned několik problémů: hlad, zábava a jazyková bariéra. Protože kdyby mi někdo v němčině nabízel, že v Bernsdorfu budeme stát dlouho, protože mašina doplňuje vodu, a že vezme Kubu, aby se na to zblízka podíval, měl by Kuba smůlu. Nepochopila bych z toho ani puntík. Takhle to měl Kuba z první ruky.

Rodinné opáčko

Druhou cestu jsme podnikli o 14 dní později už jako rodinný výlet. Vesmír věděl proč. Oybin je fakt nahoře na hoře a výletní vláček je velká pomoc. Hrad je taky dost velký (a nahoře na hoře), takže pár rukou a očí navíc se fakt hodil.

Hrad Oybin

A hlavně… potřebovala jsem chvilku klidu, abych si nechala v klášterním kostele vyrazit dech úžasnou atmosférou místa samého a ještě umocněnou duem houslista a klávesista. Samovo “Jéééé” při vstupu do kostela mluví za vše. To se nedá popsat. Místo, které vás (mě) srazí na kolena a zároveň neuvěřitelně povznese.  Jestli tu je nějaká čarodějnice, která mi řekne více o tamní historii a energii, budu ráda.

Ostatně, posuďte sami. Místo, které se nedá dost dobře popsat slovy, ale video by mohlo aspoň trochu přiblížit atmosféru a místo. Najdete ho na facebooku 😉

Konec vykecávání, pojďme k praktickým informacím

Do města Kurtort Oybin dojedete pohodlně autem (z Prahy cca 1.5 hodiny, většina po dálnici). Hned u nádraží je parkoviště. Doporučuji snažit se dorazit spíše dříve než později. My dorazili na Bílou sobotu před jedenáctou a byli jsme mezi posledními čtyřmi auty, která se na parkoviště vešla. Parkování na 6 hodin stojí 4 eura.

Nebo můžete vyrazit z Žitavy historickým vlakem.

Úzkokolejka jezdí na trase Žitava – Oybin, Žitava – Jonsdorf, Jonsdorf – Oybin. U žitavského nádraží je bezplatné parkoviště. Jízdenky nehledejte v nové nádražní budově, ale hned zkraje u úzkokolejky. Neboli u kolejí, které budete autem přejíždět při cestě na parkoviště (pro všechny, komu to při úprku na vlak nedojde jako mně).

Na trase se střídá parní mašinka, která je na fotkách, s dalšími dvěma. Nepodařilo se mi z jízdního řádu zatím přesně definovat, který vlak bude parní. Tuším, že ten, který má s sebou jídelní vůz. Jízdní řád naleznete na stránkách úzkokolejky i s dalšími informacemi.

V Oybinu je hned na nádraží ohromné dětské hřiště na motivy vláčků a úzkokolejky. Počítejte se zdržením. Hřiště je velké a povedené. A z vlaku téměř nepřehlédnutelné.

Hřiště

Během dlouhé přestávky v Bernsdorfu doplňuje parní mašina vodu. Neváhejte z vlaku vystoupit a jít se podívat. Podívejte se do jízdního řádu, ať víte, při kterých cestách se tak děje.

Na samotný hrad a klášter Oybin můžete vyrazit pěšky (nemám vyzkoušeno) nebo vyjet výletním vláčkem, který má zastávku vedle vlakového nádraží. Rodinná zpáteční jízdenka stojí 9 eur.

Samotný hrad a klášter je velký. Opravdu velký, takže jsme ho během dvou hodin neprošli úplně celý. Místo “Camera obscura” jsme nechali na příště. (Pro rodiče se závratěmi a splašenými dětmi: hrad stojí na vysoké skále.)

Do velké části hradu se dostanete i s kočárkem, ale některé místnosti a části jsou oddělené schody. A taky je to i za pokladnou do kopce. Každopádně jsme na hradě potkali i vozíčkáře. Myslím, že i ta bezbarierová část stojí za to.

Zábava pro děti, zatímco si čtete zajímavosti

Vstup pro dospělého v sezóně je 7 euro, děti do 6 let mají vstup zdarma. Detaily o vstupném, otevírací době a další informace naleznete na stránkách hradu.

Na hradě se nachází i restaurace pro unavené návštěvníky. Tu jsme ale nestihli vyzkoušet. (O mé krabičkové posedlosti Vám napíšu příště.) Stejně tak okolí nádraží vypadalo jako dlážděné restauracemi a cukrárnami. Doporučuji cukrárnu naproti nádraží – výletní vláček zastavuje přímo před vchodem na jejich zahrádku. Jejich dorty vypadaly naprosto neodolatelně (bohužel ale žádný nebyl bezlepkový). Káva a zmrzlina tam byla ale taky dobrá.

Výhodou této části Německa je, že na spoustě míst si vystačíte i s češtinou. Především v restauracích byla komunikace jednoduchá.

V okolí najdete spoustu dalších míst, kam vyrazit. Odhaduji to tak na dvoutýdenní intenzivní dovolenou. Zatím můžeme doporučit Motýlí dům v JonsdorfuNejlépe je prý ho navštívit, když je venku jasno – motýli jsou pak nejaktivnější.

Máte vyzkoušený výlet v okolí? Podělte se s ostatními v komentářích.

Přeji Vám krásný výlet!

 

Miluji výlety a smysluplně strávený čas s dětmi. Díky mým tipům mohou být i Vaše dny barevnější, cesty autem veselejší a výlety s dětmi zábavnější. Také jsem napsala průvodce pro rodiče s malými dětmi Mámin průvodce okolím Lipna, tátové vítáni s bonusovým e-bookem Dítě v autě? V pohodě a s přehledem! Celý můj příběh si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Inspirace pro Vás
  • Inspirujte se na Facebooku
  • Nejnovější příspěvky