Listopad? Malovat! Tak hurá do kavárny!

Tento článek bude tak trochu vánoční. Ale také hodně výletní, kreativní a relaxační. A hlavně, doufám, že inspirativní. Proč vánoční? Protože popisuje jednu moji oblíbenou tradici.

Klasický listopadový dialog s babičkou:

„Co chceš k Vánocům?“

„Nic. Všechno mám.“

Hmm, tak co s tím? Lak na vlasy, bonboniéra, oříšky…

Před dvěma lety jsem náhodou šla kolem kavárny Maluj a přepadla mě kreativní inspirace. Za výlohou byl totiž hrníček s otiskem dětské nožičky. Vstup byl bezbariérový a zrovna měli otevřeno. Zajela jsem s kočárkem dovnitř, zjistila detaily, nadchla kamarádky a další den dělala rezervaci, abychom mohli přijít v hojném počtu. Tři matky a tři děti.

Poprvé jsme byli tři matky se třemi dětmi. Teď už chodíme se sedmi dětmi. A pod stromečkem nezůstvá jedno oko suché.

Nejmladší účastnici kreativní výpravy bylo tehdy 11 měsíců, nejstaršímu malému výtvarníkovi 18 měsíců. Co myslíte, jak to dopadlo? Katastrofou nebo jedno oko nezůstalo pod stromečkem suché?

Jasně, byl to mega úspěch.

Konvička s malými nožičkami a vlastnoručně malovaný hrnek. Lepší výbava kuchyně neexistuje.

Keramika a děti? To jde dohromady? Vždyť je to křehké!

Ano, keramika je křehká, ale přeci jen něco vydrží. Takže pokud s ní vyloženě nehodíte o zem nebo nenabouráte kočárkem do regálů, mělo by to být ok.

Navíc se kavárna od dob naší první návštěvy přestěhovala do větších prostor a poněkud zvětšila dětský koutek, takže děti mají dost prostoru i mimo “křehkou zónu”.

Nová adresa umožňuje dětem větší „výběh“ dále od stěny s keramikou.

Ještě neumí malovat. Počkám pár let.

Řeknu vám jednu věc. Já také neumím malovat. Ale naštěstí keramika nemusí být jen dokonalý cibulový vzor nebo bezchybné mandaly. Navíc v kavárně najdete skvělé baristky/lektorky, které vám poradí a pomohou.

S nejmenšími dětmi máte několik možností:

 • Obtiskněte ručičku nebo nožičku na hrnek, vázu, konev na čaj…
 • Oblepte hrnek, tác, dlaždičku tenkou či širší lepící páskou, dejte dětem barevně sladěné glazury a nechte je prostě patlat po celém prostoru. Výsledek Vás mile překvapí.
 • Dejte dětem razítka, ať si na tác natisknou svá oblíbená letadla, auta, motýly…

Věk 14 měsíců rozhodně nebrání kreativní tvorbě.

S věkem se samozřejmě rozrůstá množství použitelných technik a kreativitě se meze nekladou. A kdyby Vám náhodou inspirace došla, prostě se rozhlédněte okolo. Inspiraci naleznete na každém kroku.

A ještě jedna věc: Za pár let si dětskou nožičku už na hrneček neobtisknete.

Malé nožičky. Tohle už se nikdy nebude opakovat.

Vždyť budou jako prase!

Ano, to nejspíš budou. Doporučuji s sebou vzít náhradní oblečení na převlečení. Já většinou nosím i pro sebe. Mladšímu synovi je lehce přes rok a upatlaná ručička obtisknutá na mém tričku není výjimkou. Pokud s sebou nemáte náhradní oblečení a nechcete riskovat ušpinění outfitu, můžete si půjčit zástěru.

A to nejdůležitější: Barvy bez problémů vyperete!

Patláme, patláme a najednou máme skvělý hrníček.

Neotráví se mi tam?

Neotráví. Glazury nejsou jedovaté. Nejspíš ho stejně nenecháte spořádat celou lahvičku. A mám vyzkoušeno, že mým synům olíznuté prsty nechutnaly.

Hezký lapač prachu, to jo…

Jojo, to dilema znám dobře. Koupit si drahou konvičku a pak na ní jen koukat nebo ji používat a riskovat rozbití? Přeci jen máme vyzkoušeno, že keramika „něco vydrží“. Hrníčky u nás jedou denně od zimy 2016 a drží. Navzdory dvěma dětem a mytí v myčce. Bez citové vazby je to kus nádobí jako každý jiný, proč by tedy měl mít kratší životnost?

Používat nebo vystavit? To je dilema.

Když mi slečna baristka/lektorka balila mou milovanou konvičku, upozornila mě, že pokud by se náhodou něco rozbilo, můžeme to přinést na slepení a znovuvypálení. Naštěstí to zatím nebylo potřeba a doufám, že jen tak nebude.

Dáte si oříšek?

Jak tedy na to?

Pro rodiče s dětmi je nejlepší vyrazit malovat dopoledne, kdy je menší nával a keramika je za výhodnější ceny. Určitě si nezapomeňte udělat předem rezervaci. A čím více se blíží Vánoce, tím je o malování keramiky větší zájem.

Pokud Vás to tedy láká, nenechávejte tvoření na poslední chvíli. Kromě toho, že už by mohl být v kavárně nával, je potřeba počítat i s tím, že keramika se musí vypálit. Takže bude k vyzvednutí za 2 až 3 týdny, možná i později, v závislosti na “délce fronty”.

Při plánování návštěvy nezapomeňte na to, že keramika se musí ještě vypálit.

Samotné malování probíhá tak, že si po příchodu do kavárny vyberete z velkého množství tzv. “biskvitů” (neboli kompletně připravených hrníčků, šálků, podnosů, váz…) ten svůj a začnete tvořit. Není třeba žádných dodatečných úprav. Ze stojanu si vyberete barvy, přelijete do (keramické) palety, vezmete štětec a začnete tvořit.

Láska na první pohled. Akorát na otisk nožiček.

Když máte domalováno, výrobek převezme obsluha a po zaplacení dostanete “vyzvedávací” lístek. A pak už jen počítáte dny, kdy si pro ten svůj poklad budete moci přijít.

Specialita pro rodiče z Prahy 2

Pokud jste rodičem dítěte do 15 let a máte trvalý pobyt v Praze 2, podívejte se na klub Dvojka pro děti a rodiče. V rámci členství v tomto klubu můžete tvořit za výrazně příjemnější ceny.

Jen pro děti?

To rozhodně ne. Malovat keramiku může kdokoli. Buď čistě jen posedět do kavárny k dobré kávě a štětci a odreagovat se nebo se zúčastnit některého z vypsaných kurzů a naučit se něco nového. Mým tajným snem je zavřít se do kavárny na jeden bez dětí a s voucherem na volnou tvorbu.

Tajný sen: jeden den tvoření v kavárně bez dětí. I maminka chce někdy tvořit po svém.

Shrnutí důležitých informací

 • Adresa: Korunní 2456/98, hned u zastávky Perunova, nedaleko metra Flora
 • Rezervaci na malování proveďte zde: https://www.kavarnamaluj.cz/kontakt/rezervace-malovani-keramiky/
 • Kavárna je bezbariérová, dveřmi projedete i s dvojkočárem.
 • Na děti zde opravdu mysleli, takže zde najdete přebalovací pult a prostorné WC.
 • Uvaří vám zde skvělou kávu a najdete i drobné občerstvení.
 • Parkování je katastrofální, pokud můžete, přijeďte MHD nebo zaparkujte např. na Floře v obchodním centru a dojděte pěšky/dojeďte MHD.
 • Náhradní oblečení raději s sebou.
 • Ceny se odvíjí od zvoleného výrobku a začínají na cca 200,- Kč. V ceně biskvitu je glazura, zapůjčení pomůcek, vypálení, zabalení i pobyt v kavárně. Cena, kterou vidíte na štítku je tedy konečná. Orientační ceník keramiky i ceník občerstvení najdete na webu: https://www.kavarnamaluj.cz/malovanikeramiky/cenik/
 • Pokaždé jsme měli štěstí na milou obsluhu, která nám vše vysvětlila a ochotně pomohla s otisky. Rozhodně se tedy nebojte ptát.

 

Přeji Vám skvělou zábavu!

 

Miluji výlety a smysluplně strávený čas s dětmi. Díky mým tipům mohou být i Vaše dny barevnější, cesty autem veselejší a výlety s dětmi zábavnější. Také jsem napsala průvodce pro rodiče s malými dětmi Mámin průvodce okolím Lipna, tátové vítáni s bonusovým e-bookem Dítě v autě? V pohodě a s přehledem! Celý můj příběh si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Inspirace pro Vás
 • Inspirujte se na Facebooku
 • Nejnovější příspěvky