Jaký byl Advent spokojené mámy?

Nápad napsat tento článek ke mně přišel dva dny před Štědrým dnem. Ležela jsem na lehátku ve vietnamském kadeřnictví v Sapě a užívala si nečekanou masáž, která byla součástí mytí hlavy. A mozkem mi stále rezonovala zpráva od jedné kamarádky: „Už aby bylo po Vánocích. Celý den peču, večer to slepuju. Ještě musím…” Příběhů o uhnaných Vánocích plných stresu a dlouhých to do listů jsem letos slyšela několik. A já si přitom advent konečně opravdu užila.

Poprvé můžu s čistým svědomím říct, že jsem si advent užila.

A to jsem Vánoce vzala na milost, až když jsem potkala svého muže. To, že mám ráda Vánoce, nebo že se na ně dokonce těším, jsem mohla upřímně říct až po narození prvního trpaslíka.

Nápad vytvořit si adventní kalendář, který bude plný inspirace, čím se rozmazlit, vznikl poslední listopadové odpoledne. Měla jsem chuť se opravdu hýčkat a nepropadat předvánočním shonům a všeobecnému stresu. (A taky jsem si už nutně potřebovala upravit obočí.)

Když jsem měla kartičky hotové, napadlo mě, že bych se o ně mohla podělit i s vámi – čtenářkami mého blogu

A jaký vlastně byl Advent spokojené mámy? Spokojený. Klidný. Pohodový.

Musím říct, ze účinky adventních kartiček mě samotnou neuvěřitelně překvapily. Na Štědrý den jsem byla v klidu, odpočatá, usměvavá… Žádná strhaná máma s kruhy pod očima, protože do noci pekla a gruntovala. K mému vlastnímu překvapení jsme měli napečeno mnohem více cukroví, než jsem plánovala. Uklizeno jsme taky měli “nadstandardně” oproti očekávání. Dárky byly připraveny už 21. místo tradiční noční šichty 23.

Advent spokojené mámy: spokojený, klidný a pohodový

A na Štědrý den jsem dokonce ani nezapomněla na lucernu se svíčkou PŘED cestou na mši a pro Betlémské světlo.

Vánoční zázrak?

No… jak se to vezme. Nejsou za tím žádná kouzla ani speciální techniky. Jen jsem si dovolila dát sebe na první místo.

Chvilka s knihou a čajem. Relaxační kombinace z top 5 a dostane se na ni tak málo.

Když jsem spokojená, mám více trpělivosti na děti. Takže i ony jsou spokojenější. A muže po návratu domů vítá spokojená rodina a ne domácnost v troskách a žena před zhroucením. Takže i on je spokojenější.

Když jsem spokojená, jdou mi lépe od ruky i práce, které mě příliš nebaví (třeba mytí kuchyně – fuj).

A když jsem spokojená, lépe mi funguje mozek. Tím, že jsem si v hlavě nevytvořila žádný nekonečný to-do list předvánočních prací, mohla jsem se věnovat tomu, na co právě byly vhodné podmínky. A stihla tak toho mnohem více bez celkového vyšťavení.

Děti ve školce a tajný sponzor?

Možná vás napadlo, že dát sebe na první místo lze jen tehdy, když děti jsou ve školce a konto přetéká penězi… Nemyslím si. Synové do školky nechodí a hlídací babičky se taky nekonají. Pokud se nestará o děti muž, jsou se mnou. Jiná varianta neexistuje. A většina aktivit byla nízkonákladových či zdarma.

Chvilka s olejem ve vlasech a vzpomínkami na Korfu…

5 minut času? Rychle nějakou aktivitu!

Znáte to taky? Najednou máte pár minut času a jste najednou úplně paf a nevíte, co rychle začít dělat. Přeskakujete v myšlenkách z jedné aktivity na druhou až nakonec volný čas pořádně nevyužijete.

V tom bylo největší kouzlo mého adventního kalendáře. Každý večer jsem hledala kartičku, kterou dám na kopičku “splněno” a u té příležitosti jsem už vymýšlela aktivity na další dny. A ráno jsem se už třeba i budila s myšlenkou, že večer si dopřeji pleťovou masku nebo dlouhou koupel. A večer se vidělo, na co byla zrovna chuť a nálada.   

Nejoblíbenější vánoční tradice: Tour de Svařák. Letos už po zhruba deváté. To už je slušná tradice, nemyslíte?

A co tím vším chci říct? Ne, nechci se chlubit. Chci vás podpořit ve vašem rozhodnutí, více se věnovat sama sobě a neodsouvat se na poslední místo. Nemusí vás to stát peníze navíc, nemusíte kvůli tomu hledat hlídání dětí. Důležité je to ROZHODNUTÍ vážit si sama sebe a respektovat své potřeby, včetně potřeby věnovat se sama sobe.

Držím palce!

PS: Jestli chcete mrknout na inspiraci, můžete si kartičky Advent spokojené mámy stáhnout i nyní. Sice je design vánoční a zimní, ale aktivity jsou celoroční. Mrknout můžete i na verzi pro děti: Advent spokojených dětí. Psaní dopisu Ježíškovi nejspíš nevyužijete, ale i tak tam najdete inspiraci, co s dětmi podniknout.

Miluji výlety a smysluplně strávený čas s dětmi. Díky mým tipům mohou být i Vaše dny barevnější, cesty autem veselejší a výlety s dětmi zábavnější. Také jsem napsala průvodce pro rodiče s malými dětmi Mámin průvodce okolím Lipna, tátové vítáni s bonusovým e-bookem Dítě v autě? V pohodě a s přehledem! Celý můj příběh si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Inspirace pro Vás
  • Inspirujte se na Facebooku
  • Nejnovější příspěvky