Děti a jezero Hévíz

Aneb co nutně potřebuje vědět o jezeru Hévíz, když chcete do termálů s dětmi.

Tak především: s dětmi zamiřte jinam. Před odjezdem na dovolenou jsem cíleně hledala, zda do hévízského termálu mohou děti. Jediné info, které jsem našla, že děti do 6 let mají vstup zdarma. Nic víc. Tak buď neumím hledat na maďarských stránkách, nebo to tam není. Takže když nám u první snídaně paní domácí předávala slevenky k jezeru s tím, že děti do něj nesmí, protože voda je radioaktivní, dost jsme se divili.

Když jsme se ptali v infocentru, kam s dětmi, doporučili nám bazény 20 km jinde, o místním jezeře ani slovo. V infoletáku o jezeře také ani slovo o dětech, pominu-li starou známou informaci o tom, že děti do 6 let mají vstup zdarma.

Oficiální informace

Až u jezera jsme se dozvěděli finální detaily: Dětem do 12 let (a teď zpětně si nejsem tou číslovkou 100% jistá, možná to bylo 14…) není vstup do jezera doporučen, protože voda obsahuje radon. Každopádně mohou rodiče doprovodit a zůstat v dětském koutku. V létě pro ně mají nachystané koupání venku, ale to je v provozu jen přes léto.

Jezero Hévíz obsahuje radon, proto by do něj neměli chodit děti. V létě je pro ně (prý) připraveno vyžití venku. V ostatních částech roku zamiřte raději jinam.

Moc si neumím (a nechci) představit, jak bychom ty naše dva vodníky drželi v dětském koutku (možná tak v dětském hangáru typu pražská Brumbambule), zatímco jeden z nás jde plavat. Takže jsme se raději rozdělili. Jeden se koupal a druhý hlídal a odpoledne naopak.

Tak se předveď, jezero

Mé dojmy z jezera? Rozhodně to byl skvělý zážitek. Něco zcela nového, takové malé vystoupení ze zóny mého osobního komfortu.

Abyste rozuměli:

  • já se vodě raději ráchám, než pokořuji rekordy v dálkovém plavání,
  • nerada plavu tam, kde nestačím (prostě psychický blok),
  • nemám pod sebou ráda tmu,
  • taky se lehce podezírám z náběhu na klaustrofobii (už jsem si zvykla na výtahy, naučila jsem se řídit i v tunelech, ale malé prostory prostě nejsou pro mě).

Naopak Hévízské jezero:

  • je hluboké 2 – 38 metrů,
  • nevidíte na dno,
  • budova je postavena uprostřed jezera, takže i uvnitř se koupete v jezeře, nikoli ve vodě přečerpané do bazénu. To znamená, že musíte vlézt do míst, kde by normálně byl sklep, ale tady je voda. Přestože nad sebou v mnoha místech nemáte strop, stísněnému pocitu jsem se nemohla ubránit.

Vnitřní koupání. Přestože máte nad sebou volný prostor, prostředí na mě působilo stísněně. To je ještě umocněno návalem lidí v teplejší části, kteří se místy až křečovitě drží okolí schůdků.

Celou dobu našeho pobytu jsme se nemohli zbavit dojmu, že z Hévízu si všichni odváží jako suvenýr pěnové žížalky a nafukovací kruhy. Koupíte je tam opravdu na každém kroku a 99 % lidí vstupuje do jezera s tímto vybavením. Dodnes mi vrtá hlavou, jestli to měli kvůli psychice, protože se báli hloubky pod sebou, nebo kvůli relaxaci nebo ze zdravotních důvodů…

Máte rádi bahno? Nebo raději saunu?

V budově na jezeře také najdete vstup do “bahnivé části”, kde se můžete dosyta opatlat léčivým bahnem (btw. tam jsem si vzpomněla, že opravdu nerada šlapu do bláta).

Plavat samozřejmě nemusíte pouze uvnitř, ale i venku. Teplá voda a chladný vzduch je skvělá kombinace. Navíc na každém molu hlídkuje plavčík, takže se člověk hned cítí lépe.

Vstupenku si můžete koupit buď pouze do jezera nebo do jezera a saunového světa. Tam najdete klasickou saunu, páru a několik saunových odnoží. A také bublinkové lože a jacuzzi.

Dětský mikrokoutek

Onen zmiňovaný dětský koutek je skutečně koutek s malou plastovou skluzavkou a ještě čímsi. Hraček tam moc nebylo. Přesněji řečeno, viděla jsem jen prázdné šuplíky z Ikea. Chtěla jsem vám to pro lepší představu vyfotit, ale než jsem se vrátila s foťákem, byl koutek obsazen a focení nebylo vhodné. Osobně tedy brát děti dovnitř nedoporučuji. Ve městě najdete spoustu možností, kde nechat děti vyřádit.

Bosý chodník je skvěle připravený a neuvěřitelně příjemný. Navzdory mrholení bych na něm vydržela chodit dlouho a dlouho.

Venkovní areál

O něco jiná situace bude ve venkovním areálu. Ten jsem sice nestihla projít celý, ale i těch pár metrů, které jsem prošla, slibovalo dobrou zábavu. Kromě krásného trávníku na běhání byl k dispozici i “bosý chodník” nebo šachy. Tam věřím, že se děti už vyřádí více než uvnitř.

Venkovní šachy.

 

Chystáte se do Hévízu a chcete více praktických informací o okolí a vyžití pro děti? Napište mi na olga@olgapincova.cz. Chystám kompletní souhrn praktických informací ke stažení. Jak je to s dálnicemi, co se nám osvědčilo, kam vzít děti… Aspoň budu vědět, že na tom mám máknout a budu mít motivaci to dokončit a poslat do světa co nejdříve.

Miluji výlety a smysluplně strávený čas s dětmi. Díky mým tipům mohou být i Vaše dny barevnější, cesty autem veselejší a výlety s dětmi zábavnější. Také jsem napsala průvodce pro rodiče s malými dětmi Mámin průvodce okolím Lipna, tátové vítáni s bonusovým e-bookem Dítě v autě? V pohodě a s přehledem! Celý můj příběh si přečtěte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Inspirace pro Vás
  • Inspirujte se na Facebooku
  • Nejnovější příspěvky